Dr Marta Potocka

Z wykształcenia biolog morza, doktor Nauk o Ziemi, badaczka i pasjonatka rejonów polarnych oraz propagatorka wiedzy przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży.

Absolwentka Oceanografii, Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Pracowała w Zakładzie Biologii Antarktyki PAN, prowadząc projekty naukowe dotyczące wpływu zmian klimatu na morskie organizmy. Wzięła udział w 4 wyprawach na Polską Stację Antaktyczną im. Arctowskiego oraz w wyprawie na Spitsbergen (Rosyjska Stacja Badawcza w Barentsburgu). Była pierwszą Polką prowadzącą badania podwodne w obu rejonach polarnych.

Dr Potocka przez 2 lata pracowała na Uniwersytecie w Maine (USA), odbyła tam staż podoktorski w Lobster Institute oraz współpracowała z Climate Change Institute w tematyce wpływu zmian klimatu na biologię i fizjologię homarów amerykańskich. Po powrocie do ZBA PAN, oprócz pracy badawczej zajmowała się ochroną przyrody w Antarktyce, prowadząc szkolenia m.in. dla nowych uczestników wypraw antarktycznych oraz przeprowadzając oceny wpływu na środowisko projektów prowadzonych przez Polaków w Antarktyce. Przez 2 lata była reprezentantem Polski w Committee for Environmental Protection, ciele doradczym ATCM (Antarctic Treaty Consultative Meeting) oraz była konsultantem naukowym przedstawicieli MSZ.

Od 2019 roku współpracuje z organizacją pozarządową, Marine Stewardship Council (https://www.msc.org/pl) zajmującą się ochroną żywych zasobów mórz i oceanów. Wspólnie z polskim zespołem MSC współpracuje z rybakami, przetwórcami i sprzedawcami w tematach zrównoważonego rybołówstwa i pozyskiwania ryb i owoców morza ze zrównoważonych źródeł.

W 2021r dr Potocka została powołana do Rady Klimatycznej przy UN Global Compact Poland.

.