Dr hab. Katarzyna Jasikowska

Prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownica Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalistka z zakresu edukacji globalnej, ze szczególnym uwzględnieniem społecznych skutków kryzysu klimatyczno-ekologicznego.

Aktywistka klimatyczna w akademii – współtwórczyni oddolnej inicjatywy klimatUJ, na której stronach internetowych czytamy: „Jesteśmy osobami związanymi z Uniwersytetem Jagiellońskim, niegodzącymi się na dalsze bagatelizowanie powagi kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Razem budujemy akademicki ruch społeczny i działamy na rzecz sprawiedliwości klimatycznej”.

Współtwórczyni i koordynatorka oferowanego od trzech lat, interdyscyplinarnego i dostępnego dla szerokiej publiczności kursu „Wyzwania dla demokracji w dobie zmian klimatycznych: perspektywa interdyscyplinarna”. W 2021 wybraną koordynatorką pierwszej w historii UJ Rady Klimatycznej. Autorka książki „Zmieniając świat! Edukacja globalna między zyskiem a zbawieniem” wydanej w 2018 roku. Współredaktorka naukowa, wraz z Michałem Pałaszem z Instytutu Kultury UJ, 600 stronnicowej interdyscyplinarnej i wieloautorskiej książki „Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”, która ukaże się w wolnym dostępie w 2022.

Prywatnie miłośniczka życia na wsi, długich spacerów w lesie oraz dwóch psów i dwóch kotów rządzących porządkiem dnia.

.

.